Karolinska Institutet, Institutionen för komparativ medicin

Beskrivning

Komparativ Medicin är Karolinska institutets centrala organisation med uppdrag att ta hand om dagens och utveckla framtidens försöksdjursverksamhet. Vår målsättning är att stödja forskning och utbildning för att förbättra människors hälsa. Ett etiskt förhållningssätt och att värna om en god miljö för både djur och människor på Karolinska Institutet är ledord i vår verksamhet.

Hos Komparativ Medicin arbetar veterinärer, djurtekniker, biomedicinska analytiker, lärare och teknisk administrativ personal fördelat på fyra av Europas modernaste djurhus. Vår verksamhet är förlagd till Campus Solna. I dagsläget är vi drygt 130 personer som arbetar inom KM, men verksamheten är under expansion och utveckling för att stärka Karolinska Institutets position som ett internationellt ledande medicinskt universitet.

Vi söker nu 3-5 djurtekniker till våra djurhus.

Arbetsuppgifter

Arbetsuppgifterna består av normalt förekommande uppgifter på en djuravdelning såsom daglig skötsel av mus och råtta, burbyte, biopsitagning, städning, avel samt märkning. Daglig kontakt med forskare via dokumentation och teknisk assistering vid försök. Du ska till viss mån utbilda övriga djurtekniker i procedurer. En del tunga lyft ingår i arbetet.

Kvalifikationer

Du ska vara utbildad djurtekniker. Krav är att du ska kunna injektionstekniker som i.p, s.c och i.v., och blodprovstekniker samt gavage. Meriterande är om du är handledare i Laboratory Animal Science for Researchers. Du ska inneha goda kunskaper i engelska och svenska i tal och skrift och goda datorkunskaper.

Det kan bli aktuellt med arbetsprov för att kunna visa dina praktiska färdigheter.

Vi lägger stor vikt vid personlig lämplighet.

Villkor

Ansökan ska göras via rekryteringssystemet Varbi.
Vid tillsvidareanställning tillämpar Karolinska Institutet 6 månaders provanställning.

Anställningsform Tillsvidareanställning
Anställningens omfattning Heltid
Tillträde Enligt överenskommelse
Löneform Månadslön
Antal lediga befattningar 3
Sysselsättningsgrad 100%
Ort Solna
Län Stockholms län
Land Sverige
Referensnummer 2-5896/2018
Kontakt
  • Josefin Lilja, Chefstekniker, josefin.lilja@ki.se
  • Helena Ericsson, Chefstekniker, helena.ericsson@ki.se
  • Emelie From, Chefstekniker, emelie.from@ki.se
Facklig företrädare
  • Arif Kisana, SACO, arif.kisana@ki.se
  • Gunnel Brolin, OFR, 08-524 810 63, gunnel.brolin@ki.se
  • Susanne Johansson, SEKO, susanne.johansson.1@ki.se
Publicerat 2018-10-10
Sista ansökningsdag 2018-11-15

Tillbaka till lediga jobb